Przygotowanie trawnika do wiosny
Autor: secret-garden, publikacja: 2019-05-14
Miesiące wiosenne to czas, kiedy należy przygotować trawnik do nowego sezonu wegetacyjnego. Podstawowe zabiegi wykonane w odpowiednim czasie pozwolą darni na regenerację po zimie i wznowienie wegetacji. Wiosenna pielęgnacja zapewni zdrowy, gęsty i intensywnie zielony trawnik już od początku sezonu.
Wertykulacja
Polega na pionowym nacięciu darni w celu wydobycia na powierzchnię zbutwiałej trawy oraz zmniejszeniu ilości filcu. Efektem będzie doprowadzenie do korzeni większej ilości tlenu niezbędnego do prawidłowego wzrostu trawy. Zabieg ten przeprowadza się raz lub dwa razy w roku, na nisko skoszonym trawniku. Szczególnie polecany jest w miejscach, gdzie występuje mech. Po wykonanej wertykulacji zalecane jest nawożenie i dosiewki trawy. Miejsca zacienione i wilgotne można lekko posypać piachem i wyszczotkować.
Nawożenie trawnika
Przygotowując trawnik do okresu wiosennego, stosujemy nawóz typowy dla tego okresu. Często w sklepach dostępny jest pod nazwą „nawóz starter-regenerator”. Zawiera on zwiększoną dawkę azotu (N), który pobudza trawnik do bujnego wzrostu i wegetacji oraz umiarkowaną ilość potasu (K), który uodparnia darń na suszę, mróz i choroby grzybowe. Stosunek NPK w okresie wiosennym powinien wynosić: 12:5:2.
Aeracja i piaskowanie
Zabieg ten polega na nakłuwaniu darni na głębokość ok. 5-10 cm, powodując lepsze doprowadzenie tlenu do korzeni i rozluźnienie gleby. Po aeracji zaleca się piaskowanie. Rozrzucony równomiernie piach należy rozgrabić lub wyszczotkować, wtedy ziarenka piasku przesypią się w puste przestrzenie pozostawione po nakłuwaniu. Rozluźnione korzenie mają większą przestrzeń do wzrostu, dzięki czemu część nadziemna trawnika wygląda lepiej. Piaskowanie wykonuje się w zależności od intensywności użytkowania trawnika co kilka miesięcy lub co kilka lat.
Wapnowanie
Zabieg ten stosuje się w przypadku zakwaszonego podłoża, pH poniżej 5,5. Częstą oznaką zakwaszenia są wiotkie i rzadkie źdźbła trawy i występowanie mchu. Wapnowanie poprawia właściwości fizyko-mechaniczne gleby. Zalecany termin to wczesna wiosna lub późna jesień.
Opracował:
Marek Jezierski
Secret-Garden